Join LLNL at the 2018 Supercomputing Conference on November 11–16
SC18 Event Calendar

Survey

Please consider helping us improve by answering our 3 question survey.

SC18 Event Calendar

Lawrence Livermore heads to the 30th annual Supercomputing Conference (SC18) in Dallas, Texas, on November 11–16. Be sure to follow Computation on Twitter and other social media with these hashtags: #LLNLatSC #SC18 #hpcinspires.

Times are listed in Texas’s time zone, Central Standard Time. Birds of a Feather (BOF) sessions are interactive networking events. In addition to individual and team participation, the Laboratory will have a presence at the Student/Postdoc Job Fair, while LLNL will join the Department of Energy (DOE) at Booth 2433 in the Exhibition Hall. All events will take place at the Kay Bailey Hutchison Convention Center.

Sunday | Monday | Tuesday | Wednesday | Thursday | Friday | LLNL SC Committee Members

Sunday, November 11

Monday, November 12

Tuesday, November 13

Wednesday, November 14

Thursday, November 15

Friday, November 16

LLNL SC Committee Members

  • Tony Baylis – Infrastructure Committee, Security Team, Students[at]SC Student Outreach
  • David Beckingsale – Technical Program Committee, Architectures and Networks Member
  • Abhinav Bhatele – Technical Program Committee, Architectures and Networks Member
  • Michele Bianchini-Gunn – Registration/Store/Merchandise Committee, Chair
  • Bronis de Supinski – SC18 Steering Committee; Financial Management Committee, Finance Deputy Chair; Technical Program Committee, State of the Practice Chair
  • Erik Draeger – Students[at]SC Committee, Experiencing HPC for Undergraduates Member; Technical Program Committee, Applications Chair
  • Todd Gamblin – Technical Program Committee, Technical Papers Vice Chair
  • Maya Gokhale – Technical Program Committee, Poster Member
  • Robin Goldstone – Technical Program Committee, State of the Practice Member
  • Elsa Gonsiorowski – Inclusivity Committee, Member; Technical Program Committee, System Software Member
  • Benjamin Grover – Infrastructure Committee, Security Team, SCinet Vendor Relations Team Deputy Chair
  • Bruce Hendrickson – Technical Program Committee, Test of Time Award Member
  • Nikhil Jain – Technical Program Committee, Poster Member
  • Ming Jiang – Technical Program Committee, Birds of a Feather Member
  • Ian Karlin – Technical Program Committee, Applications Member
  • Ignacio Laguna – Students[at]SC Committee, Experiencing HPC for Undergraduates Member
  • Matthew Larsen – Technical Program Committee, Tutorials Member
  • Clea Marples – Infrastructure Committee, Security Chair
  • Naoya Maruyama – Technical Program Committee, Programming Systems Vice Chair
  • Kathryn Mohror – Technical Program Committee, Poster Member
  • Tapasya Patki – Technical Program Committee, Performance Member
  • Olga Pearce – Students[at]SC Committee, Vice Chair; Technical Program Committee, Tutorials Member
  • Thomas Scogland – Technical Program Committee, Programming Systems Member
  • Kathleen Shoga – Students[at]SC Committee, Student Cluster Competition Member
  • Jayaraman Thiagarajan – Technical Program Committee, Machine Learning Cross-Cut Member
  • Jeremy Thomas – Communications Committee, Press and Media
  • Jamie Van Randwyk – Inclusivity Committee, Childcare Arrangements Chair